Ако сте влюбени в силна личност, вие сте ударили големия джакпот. Ще впуснете в едно от най-емоциона...
Има толкова много начини да провалите връзката си. Ако сте стигнали до момента да кажете
Безсилие, обида, унижение, меланхолия, срам… Понякога всичките тези чувства преживяваме
Могат ли ваксините да предизвикат аутизъм? Това е темата на филма “Vaxxed”
Родителите очакват от детето високи учебни постижения, забравяйки, че за хармонията
Може ли да се смятаме за прогресивни, сравнено с времето преди 500 години?
Всички умеем да понасяме удари и да се пазим в сложни моменти, но стресът не е толкова прост. Понякога той се натрупва тихо и незабелязано и точно във времето, в което ни продължаваме да си мислим, че всичко ни е наред. Само че кашлицата не минава, ключовете не се намират и отново е време за зъболекар…
Ако отново ви се е присънило, че ви пада зъб или ви преследва кошмар в който падате отвисоко, не ги приемайте толкова навътре. Такива сънища се присънват на всеки и то достатъчно често и все пак остават живи. Стресът е този, който ви кара да падате и да губите зъби, но след него пак ще догоните заминаващият влак. Тези сънища означават, че имате нужда от кратка почивка.
За да оцелеем, вече не е необходимо всеки ден да решаваме дали да се борим или да бягаме от хищника и този стрес, който изпитваме в задръстването или в работата, не е пряко свързан със заплаха за живота. Но ние все още реагираме на него, както в древните времена, отделяйки големи количества хормони на стреса, а именно адреналин и кортизол. Известно е, че в медицината големи дози кортизол се използват при лечението на алергии, защото те отключват реакция на имунната система, която намалява раздразнението. По същия начин нашият имунитет се отключва и постоянно изпивания от нас стрес кара организмът ни отново и отново да отделя прекомерни дози кортизол. Може да изглежда, че стресът ни управлява така, че дланите ни изстиват и сърцето бие все по-бързо и по-бързо, но не, самите ние управляваме стреса и буквално го създаваме от нищото. Една „силна мисъл“ задейства този процес, когато започваме да преживяваме и да се вълнуваме по най-малкия повод.
Не винагитова е свързано с екологията или лош шампоан. За косата са много важни нашата храна и спокойствие. Постарайте се да не се вълнувате излишно, поне заради нея.
Външно сте като камък и никой, нито вкъщи, нито в работата ви е видял да нервничите или да крещите разочаровано, но това не означава, че сте победили стреса. Дори при хората със силна воля и железни нерви стресовите обстоятелства влияят на когнитивните способности, паметта, говора и подвижността. Губят се и отново се намират банкови карти в чантата, забравят се пароли, а ключовете се оказват в барабана на пералната машина. Вещите ни сякаш си играят с нас на криеница в собствения ни дом. Кой би помислил, че забравянето или падането на равно място не са случайни и в същото време са лечими? Ако с вас се случва нещо подобно, наспете се добре и дайте почивка на организма си от всякакви дразнители и тогава паметта ви ще се възвърне.
В мрачна вечер нищо не утешава повече, както кафе със сметана и малки сладки. Настроението забележително се повдига от сочна шунка или свинска пържола. Защо в някои моменти ни се иска сладко и мазно? Механизмът е прост. След като хормоните на стреса задействат реакцията „бий се или бягай“, мозъкът започва да се готви за това, че тази или онази ситуация на вас ще ви трябва допълнително енергия, а нея бързо можете да получите от висококалорични храни, мазнини и захар.
В стресови ситуации кръвта се насочва към жизненоважните органи, за да може на първо място да се осигури тяхното функциониране. Такива органи в критични за живота ситуации се явяват дихателната система, сърцето и мозъка (затова при вълнение ни изстиват ръцете и краката). Препълнените стомах и черва са само пречка за битката или бягството. Това обяснява защо в навечерието на изпит или при друга трудна ситуация, често ходим до „едното място“. Не винаги обаче източника на стреса е толкова явен. Ако червата ни се бунтуват в продължение на няколко дни, без видими причини или изпитваме неясна болка в стомаха, въпреки че се храним както обикновено, трябва да помислим за стреса като причина за тези явления и като начало да преминем на по-лека храна, а в перспектива, пред потенциална стресова ситуация, да отчитаме тази особеност на своя организъм и да спазваме щадяща диета.
Разбира се не толкова явно и енергично, както го правят котките и кучетата. Понякога се почесвате няколко пъти подред по веждата или носа няколко пъти подред или ви се струва, че някакво насекомо е кацнало на ръката и трябва да го махнете. Такива повтарящи се действия, са психосоматични симптоми на стреса.
Много неочаквано. Звънът в ушите (тинитус на медицински език), като цяло не носи никому особени неприятности, но понякога има моменти, когато изведнъж започвате буквално да го чувате всеки ден. Не е странно, че това често съвпада с предновогодишните грижи или с подготовката за някакво важно събитие.
Скърцането със зъби по време на сън и навика да стискате зъби, възникват на фона на стресови преживявания. Това явление е получило названието „бруксизъм“ и не е толкова безобидно, тъй като води до изхабяване на зъбния емайл и горната повърхност на зъбите, дотолкова, че това се забелязва даже и при един поглед от лекар. Също така,дори и най-баналният кариес е пряко свързан сповишени нива настрес,тъй като това променяколичеството наимуноглобулинв слюнкатаи други защитнифактори, неутрализиращибактерии.
Такива тънки сигнали организмът изпраща тогава, когато стресът все още не е завладял изцяло нашия живот. Тези симптоми по-скоро приличат на въпроса: „Какво се случва?“. Постарайте се да го чуете и да свалите натоварването, да се разберете със себе си, докато нещата не са отишли до крайни прояви на стрес, психосоматични заболявания и депресии, когато организмът високо заявява: „На мен, това не ми харесва!“.
Източник: www.psychologies.ru
Днес, 2 април, е Световният ден за повишаване информираността на обществото по въпросите на аутизма. За все повече