прекалено голямо количество синапси в мозъка.
Мозъчният синапс е особен вид междуклетъчен контакт между неврона е клетката-мишена. Именно с помощта на синапсите в човешкия мозък се осъществяват най-важните връзки между невроните, без които ние не може да живеем нормално.
Прекаленото количество синапси, обаче може да доведат до ограничаване на нормалната работа на мозъчните процеди, които обикновено се наблюдават в зряла възраст, когато половината от синапсите изчезват, пише medikforum.ru.
При децата подобно явление става причина за развитието на аутизъм, смятат учените от колумбийския университет.
Откритието им е важна крачка в изследването на така разпространеното заболяване. Теоретично това създава предпоставки за създаването на нови методи за лечението на аутиъм.
Опити, направени върху лабораторни мишки,показали висока ефективност при използването на рапамицин, потискащо имунната система при пациенти след трансплантация на органи. При редовно използване на рапамицин аутистичното поведение при мишките се проявяло много по-рядко.
Сега науката има възможност да използва и други видове терапия, насочени към намаляването на броя на синапсите в мозъка. Прието е, че причината за развитието на аутизма е комбинация от генетични и външни фактори, които оказват влияние на мозъка.