Това може би е ключът към обяснението защо аутизмът е по-разпространен при момчетата.
Стероидните хормони влияят на това по какъв начин генетичният код се използва за строежа на белтъците. Според учените, повишените им нива в периода, когато се залага ранното развитие на мозъка, може да внесе съответните промени.
Учени от университета в Кеймбридж са анализирали 19,5 хиляди образци на амниотична течност, взета от бременни през периода от 1993 по 1999 година. Образците са получени в много важен период на ранното развитие на мозъка и полова диференциация период – през 15-16 седмица от бременността.
После са отделени 128 образи от лица от мъжки пол, при които в последствие е било диагностицирано разстройство от аутистичния спектър.
В пробите амниотична течност учените изследвали нивото на четири стероидни хормони, образуващи един след друг: прогестерон, 17α-хидроксипрогестерон, андростендион и тестостерон, а така също и кортизол. Резултатите показали, че при децата аутисти в периода на вътреутробното развитие нивото на всички стероидни хормони било по-високо.
„Това е един от най-ранните негетични биомаркери на разстройството от аутистичния спектър, - твърди един от авторите на проучването Саймън Барон-Коен. – Вече е известно, че повишеното пренатално ниво на тестостерон е свързан със забавянето на социалната адаптация, развитието на езиковите навици и повишеното внимание към детайлите. Сега за първи път виждаме, че нивото на тези стероидни хормони е повишено при децата с диагноза „аутизъм”. Тъй като някои от тези хормони в по-голямо количество се произвеждат в мъжкия организъм, това частично обяснява, защо разстройствата от аутистичния спектър, вкл. И синдрома на Аспергер, класическия и атипичния аутизъм, са по-разпространени сред мъжете.”