но и за здравето му.
Според изследване на учени от университета в Копенхаген отрицателните преживявания и конфликти водят до ранна смърт. Твърдението е валидно с пълна сила за мъжете и безработните хора. Проучването е било направено сред 9870 души и е продължило от 2000 до 2011 година, съобщи Ройтерс.
Учените оценявали нивото на напрежение в социалните връзки, интересувайки се кой от близкото обкръжение на участниците го е карал да се вълнува или е представлявал източник на конфликт. Освен това специалистите се интересували от степента на емоционална подкрепа и симптоми на депресия.
За времето на проучването 4% от жените и 6% от мъжете починали. Почти 50% от тях починали от рак. Други причини за смърт били сърдечно-съдовите заболявания, болести на черния дроб, нещастни случаи и самоубийства.
Всеки десети участник в експеримента е заявил, че партньорът или детето винаги искат нещо от него и го карат да се вълнува. 6% признали, че винаги или често влизат в конфликт с членовете на семейството си, а 2% се карат и с приятелите си. 6% често се карали с партньора или децата, 2% - с други роднини, 1% с приятели или съседи.
Като цяло, рискът от преждевременна смърт, бил два пъти по-висок при хората, които се вълнували често заради партньора си или сблъскващи се с прекалени изисквания от негова страна.
Що се отнася до аналогичната ситуация с децата, то тук рискът от смърт се повишава на 50%. Конфликтите със съседите повишавали риска повече от три пъти. Сами по себе си конфликтите са свързани с висок риск от смърт. Ако пък човекът не работи, то вероятността от фатален изход се повишава с 4,5 %, в сравнение с работещия човек.