Учените анализирали данните за раждане на над 300 деца със синдром на Даун в периода от 1974 до 2006 г., чиито родители със сигурност знаели периода на зачеване. За сравнение те взели предвид и информация за периода на зачеване на здрави деца, родени в приблизително същото време и място.
За всеки отделен случай учените анализирали слънчевата и геомагнитната активност, а така също и полярността на магнитното поле 94 денонощия преди и 74 денонощия след зачеването. В резултат станало ясно, че на честотата на раждане на дете със синдрома на Даун влияе само слънчевата активност. Една седмица преди зачеването на дете, страдащо от заболяването, слънчевата активност е била максимална. А при здравите деца такава не е наблюдавана.
При повишена слънчева активност нараства интензивността на ултравиолетовите лъчи с близо една трета. Тези промени могат да предизвикат мутации и нестабилност на генома в половите клетки на родителите, а синдромът на Даун обикновено се дължи на на грешка при деленето на клетките. Установено е още, че тази генетична аномалия се появява при зачеването.
Източник: Информнаука Превод: СР